Rośliny ogrodnicze

Rośliny ogrodnicze

Oferujemy usługę rozmnażania roślin ogrodniczych w sterylnych warunkach kultur in vitro (mikrorozmnażanie). Wysoce wyspecjalizowany sprzęt i infrastruktura, wykształcony zespół doświadczonych pracowników a także stała współpraca z naukowcami polskich uczelni pozwalają nam na sprostanie wszelkim wyzwaniom.

Jakie są realne korzyści z mikrorozmnażania?

– w stosunkowo krótkim czasie z zaledwie kilku roślin można uzyskać tysiące sadzonek identycznych genetycznie z rośliną mateczną
– brak ryzyka pogodowego – rozmnażanie odbywa się w zamkniętym laboratorium przez cały rok
– sadzonki są wolne od chorób i patogenów (nawet, jeżeli pochodzą od roślin matecznych, które były porażone chorobami)
– możliwość uzyskania sadzonek z roślin:
— trudno się rozmnażających
— posiadających tendencję to utraty cech
— wymagających przy rozmnażaniu specyficznych warunków klimatycznych trudnych do uzyskania w naszym klimacie lub pod osłonami
— bardzo rzadkich

Jak to się odbywa?

Izolacja i wprowadzenie roślin do warunków in vitro

Na tym etapie z roślin pobierane są tkanki (merystemy) które następnie umieszczane są na pożywce. Każdy gatunek a czasami nawet odmiana wymagają innej pożywki. Różnią się one zawartością składników pokarmowych, fitohormonów oraz pH. Dobór odpowiedniej pożywki stanowi równie istotny i ważny element procesu jak samo pobranie odpowiednich i zdrowych tkanek.

Namnażanie

Na proces namnażania składają się dwa etapy. Podział roślin w stołach laminarnych oraz wzrost i krzewienie roślin w słoikach w pomieszczeniach zwanych fitotronami. W obu miejscach istotne jest zapewnienie możliwie najwyższej sterylności, a w fitotronach dodatkowo wymaganej temperatury oraz światła o wymaganym przez gatunek spectrum oraz długości w czasie.

Ukorzenianie

Po osiągnięciu odpowiedniej ilości sadzonek rośliny są przenoszone na inną pożywkę, która stymuluje ukorzenianie się roślin. Podobnie jak w przypadku namnażania procesy zachodzą w stołach laminarnych i we fitotronach przy zachowaniu wszystkich wymagań dotyczących sterylności, temperatury i światła.

Aklimatyzacja

Ukorzenione rośliny są przenoszone pod osłony, gdzie w odpowiednio regulowany sposób przystosowują się do wegetacji w powszechnych warunkach klimatycznych.